Kerrostalo 2h+k+kph/WC+vh+las. parveke

Kihokkitie 5, Lintula, Oulu

Hinta
112 900 €

Koko
54.5 m²

Vuosi
1965

Tässä lienee Lintulan upein kaksio?
Tämä kaunis on HETI VAPAA uudelle omistajalleen! Asunto sopii mainiosti niin omaan kuin myös vuokrauskäyttöön sijoitusasunnoksi.

Lattiasta kattoon remontoitu ja modernisoitu kaksio tarjolla Lintulan rauhalliselta ja viihtyisältä asuinalueelta! Oulun keskustaan on matkaa vain reilu 2,5km ja Limingantullin monipuoliset palvelut ovat samalla etäisyydellä! Unohtumatta Höyhtyän ja Joutsensillan monipuolisia palveluita vain n. 1,5km päässä.

Huoneistoon on tehty täysi/kokonaisvaltainen remontti, joka on valmistunut loppuvuodesta 2021. Tämä valoisa läpitalon huoneisto täyttää varmasti vaativammatkin laatukriteerit, erinomainen vaihtoehto esim. ensiasunnoksi!
Kyseessä on siis tilava ylimmän 3. kerroksen kaksio, jossa on erittäin laadukkaat materiaali- ja kalusteratkaisut. Remontti on tämän päivän trendien mukaisesti suunniteltu ja toteutettu. Saneeraus on tehty perusteellisesti ja asian mukaisella tavalla eikä remontissa ole “oikaistu” missään, mm. muovimatot poistettu lattioista. Huoneiston sähköistys on myös uusittu täysin eli kaikki sähköjohdot, pistorasiat ja valokytkimet ym. on uusittu. Asunnossa on useita kiinteästi asennettuja LED-paneelivalaisimia.

Tässä valoisassa kodissa on toimivat ja käytännölliset tilaratkaisut. Kodissa on tilava makuuhuone ja runsaasti säilytystilaa useiden kaapistojen ja makuuhuoneen yhteydessä olevan vaatehuoneen ansiosta (vaatehuoneessa myös oma ikkuna). Olohuone ja keittiö muodostavat yhtenäisen avaran ja valoisan tilan. Olohuoneesta on käynti aurinkoiselle etelän suuntaan olevalla lasitetulle parvekkeelle, josta avautuu mukavan vehreä, metsäinen maisema ja täysin esteettömät näkymät (vastapäätä ei ole korkeita taloja, joten yksityisyyttäkin on tavanomaista enemmän).

Kodin upea keittiö kruunaa kokonaisuuden! Keittiössä on laadukkaat ja integroidut kodinkoneet sekä automaattivalaistuksella (liiketunnistin) ja pistorasioilla varustettu 120cm leveä aamiaiskaappi, jonne saat kahvinkeittimen, mikron ym. laitteet pois työtasoilta. Keittiössä on taso- ja kaappitilaa enemmän kuin monessa omakotitalossa, joten täällä varmasti kelpaa kokkailla.

Yhtiö on hyvin hoidettu ja 2014 on tehty LVIS-remontti/ linjansaneeraus, jossa käyttövesijohdot, viemärit ja sähköistys on uusittu. Ikkunat ja parvekeovet on uusittu sekä muut isommat remontit tehty, joten lähivuosille on tiedossa vain tavanomaisia huolto-/kunnossapitotoimia ja pienkorjauksia (katso alta tarkemmin remonttitiedot). Yhtiöltä on mahdollista vuokrata autolle sähköpistokepaikka ja lämpimiä autotalleja (jonotustilanne tarkistettava isännöitsijältä).

Asuinalueena Lintula on omiaan luonnonrauhaa ja hyviä kulkuyhteyksiä kaupunkiin ja moottoritielle päin arvostavalle. Myös hienot ja monipuoliset ulkoilumaastot avautuvat lähes kotiovelta ja Lintula urheilukeskuskin löytyy aivan kivenheiton päästä, jonka vierestä kulkee pururata ja talvisin hiihtoladut.

Lintulan “oman alueen” isännöinti ja kiinteistöhuolto toimii loistavasti.

Tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan!

Hyvät asiakkaat! Järjestämme tässä kodissa ainoastaan yksityisesittelyjä, joten sovi pian omasi.

Yhteystiedot
  • Markku Okkonen
  • Occom LKV
  • markku.okkonen@occomlkv.fi
  • 040 778 2131
Markku Okkonen

Kohdenumero20285145
Sijainti
  • Lintula
  • Kihokkitie 5
  • 90150
  • Oulu
TyyppiKerrostalo
HallintamuotoAsunto-osakeyhtiö
OmistusmuotoOma
Huoneistoselitelmä2h+k+kph/WC+vh+las. parveke
Asuinpinta-ala m²54.5 m²
Yhteensä m²54.5 m²
Pinta-alan perusteYhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Lisätietoja pinta-alastaEi tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 1.1.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Kerros3
Kerroksia3
Rakennusvuosi (päättynyt)1965
Käyttöönottovuosi1965
VapautuminenHeti

Kuukausivuokra765,00 €
Velaton hinta112 900 €
Myyntihinta99 618,05 €
Velkaosuus13 281,95 €
Yhtiövastike382,43 €
Rahoitusvastike164,03 €
Hoitovastike218,40 €
Vesimaksu
  • 17
  • oma mittari
Autopaikkamaksu14 € / kk
Lisätietoja maksuista*Vesimaksuennakko 17e/kk/hlö (omat vesimittarit, kulutuksen mukaan). *Pääomavastike 164,03e/kk koostuu kahdesta lainasta: - Pääomavastike/suursaneeraus, joka on 86,97e/kk - Pääomavastike/korkotuki, joka on 77,06e/kk Mikäli huoneistoon kohdistuvan yhtiölainaosuuden maksaa kerralla pois (velaton hinta), ei rahoitus-/pääomavastikeita peritä. *Mikäli taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, tai se siirretään huoneistotietojärjestelmään kaupanteon jälkeen mutta ennen ostajan merkitsemistä osakeluetteloon, tulee ostajan hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Sauna
  • taloyhtiössä sauna
ParvekeAsunnossa on parveke
Parvekkeen kuvaus
  • Ilmansuunta: etelä
  • Parveketyyppi: lasitettu, ulostyönnetty
Asuntoon kuuluu
  • kaapeli-tv
YleiskuntoHyvä
Toimeksiantajan aikana huoneistoon tehdyt toimenpiteet sekä niiden ajankohtaHuoneistoremontti 2021 (remontin valvoja tehnyt lopputarkastuksen 26.10.2021): -Keittiö on uusittu täysin kodinkoneineen - Kaikkien "kuivien tilojen" pintamateraalit on uusittu (asennettu laadukkaat laminaattilattiat ja poistettu vanhat muovimatot sekä seinät ja katot on maalattu. - Eteiseen ja keittiöön on tehty ns. alaslaskukatto, jossa LED-paneelit. Myös eteisen liukuovikomet uusittu. - Huoneiston sähköistys on saneerattu myös täysin, uudet sähköjohdot ja -kalusteet (mm. kaikki pistorasiat ja kytkimet) jokaiseen tilaan Kylpyhuone on uusittu täysin 2014 yhtiön linjasaneerauksen yhteydessä. Allaskalusteet, valaistus ja peilikaappi on uusittu 2021.
EnergialuokkaD2018
Lämmitysjärjestelmän kuvausKauko
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedotVarainsiirtoveron 2% velattomasta kauppahinnasta maksaa ostaja. Mikäli ostaja täyttää ensiasunnon ostajan edellytykset, varainsiirtoveroa ei makseta.

Asunnon tilat ja materiaalit
  • Pääasiallinen rakennusmateriaali: betoni
  • Kaikkien ns. kuivien tilojen lattiapinnat uusittu 2021.
  • Kaikki kattopinnat maalattu ja eteiseen ja keittiöön tehty ns. alaslaskukatto 2021.
Katto
  • Harjakatto
  • Huopakate
Keittiön kuvaus
  • Upeassa 2021 täysin uusitussa keittiössä on todella runsaasti kaappi- ja laskutilaa sekä kiinteä LED-valaistus (LED-paneelit ja -nauhat). Integroidut ja laadukkaat kodinkoneet viimeistelevät kokonaisuuden. Keittiön välitilassa on tyylikäs marmorikuvioitu taustalevy! Automaattivalaistuksella (liiketunnistin) ja pistorasioilla varustettu 120cm leveä aamiaiskaappi, jonne saat kahvinkeittimen, mikron ym. laitteet pois työtasoilta.
  • Lattiamateriaalit: laminaatti
  • Seinämateriaalit: maalattu
  • Työtaso: laminaatti
  • Varusteet: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet
  • Liesi: induktioliesi, erillisuuni, liesitaso
  • Jääkaappi ja pakastin: jääkaappi/pakastin
Kylpyhuoneen kuvaus
  • Lattiamateriaalit: laatta
  • Seinämateriaalit: kaakeli
  • Varusteet: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peili, kiinteät valaisimet
  • Kylpyhuone on uusittu täysin v. 2014 linjasaneerauksen yhteydessä. Allaskalusteet ja peilikaappi on uusittu 2021. Allaskaapin viereen sopii hyvin 60cm leveä sivusta täytettävä pyykinpesukone.
WC-tilojen kuvaus
  • .
Saunan kuvaus
  • Taloyhtiön saunatilat on siistit ja uusittu v. 2014 linjasaneerauksen yhteydessä.
  • Lattiamateriaalit: laatta
  • Seinämateriaalit: kaakeli
Olohuoneen kuvaus
  • Todella valoisa ja tilava olohuone, jonka kaikki pinnat uusittu 2021.
  • Lattiamateriaalit: laminaatti
  • Seinämateriaalit: maalattu
Makuuhuoneiden kuvaus
  • Lukumäärä: 1
  • Lattiamateriaalit: laminaatti
  • Seinämateriaalit: maalattu

Taloyhtiön nimiAsunto Oy C-Silkkikuikka
Isännöitsijän yhteystiedotLintulan Isännöinti ja Kiinteistöhuolto Oy Markku Kiviniemi / markku.kiviniemi@lintula.net, p. 044 567 2139 (toimisto)
Taloyhtiöön kuuluu
  • kellarikomero
  • väestönsuoja
EnergialuokkaD2018
Autotallipaikkoja16
(Taloyhtiön) Rakennukseen tehdyt korjaukset ja remontit*Ikkunat uusittu ja paneeliseinät korjattu 1994 *Katto peruskorjattu 1997 *Lämmönsiirtimet 1999 *Parvekekunnostus ja maalaus 2001 *Lukitus uusittu 2004 *Pihakäytävät asfaltoitu 2006 *Syväkeräysastiat 2007 *Pihasaneeraus 2008 *Tuuletusparvekkeiden saneeraus 2010 *Linjasaneeraus 2014 *Parvekeovet (asunnot) 2015 *Parvekekorjauksia 2016 *Lukituksen sarjoitus 2016 *Ikkunoiden huoltokunnostus 2018 *Pihasaneeraus vaihe I 2018 ja vaihe II 2019
Tiedossa olevat tulevat korjaukset/remontitLämmönvaihdin arviolta 2023 ja ulko-ovet tulevaisuudessa (aikataulu avoin). Julkisivun maalaus välipaneleiden osalta ja elementtisaumaukset 2026.
Tontin pinta-ala5574,5 m²
Tontin omistusVuokrattu
Tontin VuokranantajaOulun kaupunki
Tontin vuokra3 537,11 €
Taloyhtiön (Tontin) Vuokrasopimus päättyy31.12.2024